Yangın Söndürme Sistemi

Yangın Söndürme Sistemi
Yangın Söndürme Sistemi

Muhtemel yangınlara karşı, blokların kat hollerinde yangın tesisatları ve her katta sesli uyarı sistemi için yangın butonları mevcuttur. Kapalı otoparklarda, otomatik yangın uyarı sistemi mevcut olup, herhangi bir yangında ısıya duyarlı detektörler vasıtası ile söndürme sistemi devreye girmektedir. Söndürme sistemini desteklemek maksadıyla sitemiz yangın hidroforu ve 1600 tonluk yangın su deposu tesis edilmiştir.

Konutlarda çıkabilecek yangın durumunda yangın yönetmeliği gereği kat hollerinde bulunan acil çıkış kapılarının ve yangın merdivenlerinin önünde hiçbir engel olmamasına dikkat edilmelidir. Daire kapı önlerine ve yangın merdivenlerine bisiklet, bebek arabası, çiçeklik vs. gibi eşyaların konulması yasaktır.

a) Site ortak alanlarında, blok içlerinde ve otoparklarda yangın alarm sistemleri aktiftir. Bu konuda herhangi bir uyarı olduğunda İnterkom kanalıyla site merkez güvenliğin de bulunan bilgisayar sistemine uyarı sinyalleri gelmektedir. Bu sinyaller sorunun hangi bölge veya dairede olduğunu göstermektedir. Bu durum ekipler tarafından değerlendirilerek uyarı sinyalinin alındığı bölgeye denetim için bir personel sevk edilir. Yangın olayı gerçek ise 60co üzerinde oluşan sıcaklık sprink sistemini devreye sokar, sistemdeki basınçlı su püskürtme yöntemiyle yangını söndürür. 

b) Yangın söndürme tüpleri ve hidrant sistemi ISO standartlarına göre faaliyeti ve denetimi sağlanmaktadır.

c) Sitemizde site yönetimi bünyesinde çalışan personellere belirli süreçlerde yangına müdahale konusunda eğitimler verilmektedir.

ç) Yangın alarm sistemlerinin aktif olmaması durumunda yangını ilk gören personel sesli uyarı sistemiyle (Telsiz ve Telefon) diğer ekip personellerine haber vermektedir

d) Şüphelenilen her durumda gaz vanaları kapatılmalı, İGDAŞ acil telefonu aranmalıdır. (İGDAŞ Arıza 187)

e) Herhangi bir acil durumda konutunuzdan ayrılmak zorunda kalırsanız elektrik sigortasından şalterleri indirmeyi unutmayınız.

f) Alınan bütün önlemler insan yaşamının korunması ve olabilecek tehlikelerin en az zararla geçiştirilebilmesi içindir. Bu önlemlerin uygulanmasında site acil durum ekiplerine yardımcı olunuz ve verilen talimatlara uyunuz.


g) Bu önlemlerin yanında her blok ve otoparklarda yeteri kadar yangın söndürme tüpleri ve 30 metrelik yangın söndürme hortumları bulunmaktadır. Sitemizde yangın söndürme cihazları her katta ve kapalı otoparklardaki yangın dolapları içerisinde bulunmaktadır.

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.
KABUL EDİYORUM AYRINTILI BİLGİ